fbpx

Avrupa’nın gözde turizm merkezlerinden olan Montenegro da ev satın alarak aynı zamanda oturum izni de alabileceğinizi biliyor muydunuz ? Gelin Karadağ’da ev satın alarak nasıl oturum izni alabiliriz yakından inceleyelim.

Karadağ’da oturum izni almak için ne kadarlık bir ev satın almalıyım ?

Bir çok Avrupa ülkesi ev almanız durumunda size geçici oturum izni vermekte, bunun için alt limitler bulunmakta. Örneğin İspanya da 600 Bin Euro üstünde bir ev satın almanız durumunda geçici oturum izni alabiliyorsunuz. Karadağ’da şu an için durum biraz daha farklı oturum izni alabilmeniz için alacağınız evin alt limiti bulunmamakta.Yani satın alacağınız evin fiyatına bakılmaksızın oturum izni alabilirsiniz.

Oturum izni alabilmeniz için aranan ilk kriter alacağınız gayrimenkul’ün Konut olması. Gayrimenkulü satın aldıktan sonra oturum izni için başvurabilirsiniz sizinle birlikte 18 yaş altı çocuğunuz ve anne babanız da faydalanabilmektedir.

Karadağ’da Gayrimenkul Alım Vergisi Ne Kadar ?

Karadağ’da ev yada gayrimenkul satın aldığınız da ödemeniz gereken vergi %3’tür. Bunun yanı sıra noter ve yeminli tercüman işlemleri bulunmaktadır, ancak masraflar çok uygun rakamlardır. Diğer ülkelere göre oldukça düşüktür.

Karadağ’da ev, işyeri, arsa devir işlemleri tamamıyla Noterler tarafından yapılmaktadır.

Karadağ’da Ev Satın Alma Süreci Nasıl İşliyor ?

Öncelikle alacağınız Gayrimenkule karar vermeniz gerekiyor, evin satışa tam uygunluğu Noter tarafından detaylı olarak incelenmektedir ve ev satış için uygunsa Gayrimenkul devir sözleşmesi noter huzurunda satıcı ile imzalanır. Yeminli tercüman bu sırada yapılan işlemleri size Türkçe olarak aktarır, ev ile ilgili tüm detayları teyit edebilirsiniz.

Ev Satın Aldıktan Sonra Oturum Alma Süreci Nasıl İşliyor ?

Ev satın aldıktan sonra oturum alma sürecini hemen başlatabilirsiniz. Bunun için ana başvuru sahibinin Karadağ’da bulunması gerekmektedir.Başvuru aynı gün tamamlanmaktadır arkasından Karadağ’da bulunmanıza gerek yoktur ortalama 20 gün içerisinde oturum izni çıkmaktadır hemen akabinde aile fertleriniz için oturum iznine başvurabilirsiniz .

Post your Comments

NAME *
EMAIL *
Website